Schedule 2020

  HEADLINERS         SMITHWICKS SESSIONS       TRADFRINGE        TRADHUB       TRADKIDS

 

WEDNESDAY Jan 22nd

1.00pm      Sárán Mulligan, Dublin City Hall

  2.00pm     Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival] 

2.00pm      The Whiskey Trail [daily throughout festival] 

6.00pm      Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival]                 

6.00pm      The Whiskey Trail [daily throughout festival]                               

6.00pm       The Kilkennys, The Porterhouse 

  8.00pm      Catherine McEvoy & Family/Padraig Rynne & Tara Breen, Dublin City Hall     

8.00pm      Hothouse Flowers/Jon Boden & The Remnant Kings/Screaming Orphans, The Olympia                                                                                         

8.00pm      Stephen James Smith, Lemoncello & Silken Same, Pepper Canister Church

8.30pm      Aoife Scott Album Launch, Button Factory

8.30pm      John Craigie & Cat Clyde, Lost Lane                                                    

 

THURSDAY Jan 23rd

  1.00pm     Seamie O’Dowd, Dublin City Hall           

  2.00pm     Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival] 

2.00pm      The Whiskey Trail [daily throughout festival]                                

6.00pm     Brian Furlong and Kevin Glackin, The Palace

6.00pm      The Colonials, The Oliver St. John Gogarty Library Bar 

  6.00pm     Drops of Green, Fitzsimons

  6.00pm     The Fureys, The Arlington 

  6.00pm     Grainne and Brendan, The Morgan 

  6.00pm     The Henry Girls, The Norseman

  6.00pm     The Kilkennys, The Old Storehouse    

  6.00pm     Paddy Casey, The Temple Bar        

  6.00pm     Paul Watchorn – Ceol Agus Craic, The Auld Dubliner    

  6.00pm     Steph Grace, The Porterhouse               

  6.00pm     The Young Folk, Merchant’s Arch          

6.00pm      Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival]                 

6.00pm      The Whiskey Trail [daily throughout festival]

8.00pm      Seamus Begley & Oisin McDiarmaida with Samantha Harvey/Brona McVittee, Dublin City Hall                                                                 

  8.00pm     Sibéal Ní Chasaide and the DKIT Ensemble, The Dubs & Others, Pepper Canister Church                                                                

  8.30pm     Seth Lakeman, Button Factory                                                            

  8.30pm     Daoirí Farrell and Friends present The Dublin Session, Dublin Castle                                                                                                                 

  8.30pm     Emma Langford/Susan O’Neill/Clare Sands/Saorise Casey, Lost Lane 

9.00pm      SuperCéilí, Buskers Bar                                                 

10.30pm    The Finns, The Old Storehouse 

  11.10pm   Brídín, The Old Storehouse                         

  11.40pm   Alfi, The Old Storehouse                                                 

                                                                                                                   

FRIDAY Jan 24th

10am         Trad Gigs for Children: Goitse, The Ark 

12.15pm    Trad Gigs for Children: Goitse, The Ark 

  1.00pm     Doireann Glackin and Sarah Flynn, Dublin City Hall          

  2.00pm     Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival] 

  2.00pm      The Whiskey Trail [daily throughout festival]    

  6.00pm     Brian Furlong and Kevin Glackin, The Temple Bar

  6.00pm      The Colonials, Merchant’s Arch 

  6.00pm      Drops of Green, The Old Storehouse  

  6.00pm      The Fureys, The Oliver St. John Gogarty Library Bar 

  6.00pm      Grainne and Brendan, The Palace

  6.00pm      Hidden Stills, The Morgan

  6.00pm      The Kilkennys, The Auld Dubliner  

  6.00pm     Mega Trad, The Arlington 

  6.00pm     Paddy Casey, Fitzsimons  

  6.00pm     SuperCéilí, The Norseman      

  6.00pm     The Young Folk, The Porterhouse   

  6.00pm    Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival]                 

  6.00pm   The Whiskey Trail [daily throughout festival]   

  8.00pm      Lisa Lambe, Pepper Canister Church                                               

  8.00pm      Muireann Nic Amhlaoibh plus Gerry O’Beirne, Dublin City Hall                                      

  8.30pm      Boxing Banjo / Connla / Réalta, Button Factory 

  8.30pm      Damien O’Kane and Ron Block, Lost Lane

  8.30pm      Stockton’s Wing Among Friends, Dublin Castle – Print Works    

9.00pm      SuperCéilí, Buskers Bar                                                                        

  10.30pm   Niall Hanna, The Old Storehouse                                                     

11.20pm     Mega Trad, The Old Storehouse             

 12.10am    Hatchlings, The Old Storehouse                                                                                                                       

SATURDAY Jan 25th

11am        Give Trad a Try (15 min drop-in sessions 11a-1pm), The Ark   

12pm         Kevin Burke, Pepper Canister Church  

  1.00pm     Secret Song Circle, Tailor’s Hall   

  1.00pm     Shane Hennessey, Rathfarnham Castle                                 

  2.00pm     Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival] 

  2.00pm   The Whiskey Trail [daily throughout festival]   

  2.00pm     Songs of Longing: Sean-nós Workshop, EPIC Emmigration Museum                         

  2.00pm   Children’s Craft Club (30 min drop-in sessions 2-5pm), The Ark        

3.00pm     Cua, Pepper Canister Church                                   

3.00pm     Superceili, Fitzsimons      

  4.00pm     Mícheál Ó Raghallaigh, Rathfarnham Castle      

4:00pm      The Comhaltas National Folk Orchestra of Ireland, Kilmainham Gaol 

  4.00pm     The Colonials, The Old Storehouse   

4.00pm     Drops of Green, The Norseman       

  4.00pm     The Henry Girls, The Oliver St. John Gogarty Library Bar            

  4.00pm     Hidden Stills, The Oak Bar   

  4.00pm     The Kilkennys, The Porterhouse

  4.00pm     Mega Trad, Merchant’s Arch   

  4.00pm    Niall Hanna, The Palace   

  4.00pm     Paddy Casey, The Auld Dubliner     

  4.00pm   The Young Folk, The Temple Bar           

 4.00pm   Ukelele Tuesday, The Arlington                                   

6.00pm    Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival]                 

6.00pm    The Whiskey Trail [daily throughout festival]     

  8.00pm     Barbara Dickson with Nick Holland, Pepper Canister Church 

  8.30pm     Maurice Lennon, Ciara Brennan and Chris Dawson, Rathfarnham Castle                                               

  8.30pm     TradFest Gala – Cherish the Ladies / The Shandrum Céilí Band / Lau, Dublin Castle – Print Works

  8.30pm     Turin Brakes Acoustic / Sounds of the Sirens, Lost Lane   

  8.30pm     The Young’uns, Button Factory   

 

SUNDAY Jan 26th

  11am          Give Trad a Try (15 min drop-in sessions 11a-1pm), The Ark 

  12.30pm    Children’s Open Trad Session (drop-in sessions), The Ark

  1.00pm     Time Edey, Pepper Canister Church    

  1.00pm     Michelle Mulcahy, Rathfarnham Castle            

  2.00pm      The Bonny Men – Album Launch, Lost Lane                                   

  2.00pm      Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival] 

  2.00pm      The Whiskey Trail [daily throughout festival]   

  2pm          Children’s Craft Club (30 min drop-in sessions 2-5pm), The Ark    

  2.30pm    Family Workshop: The Ukelele Céilí, The Ark    

  2.30pm     Genealogy Workshop, CHQ Building, IFSC                                       

  3.00pm     Brian Furlong and Kevin Glackin, Arlington’s O’Connell Street  

  3.00pm     The Colonials, The Auld Dubliner     

 3.00pm     Drops of Green, Merchant’s Arch       

 3.00pm     The Henry Girls, The Porterhouse   

 3.00pm     The Kilkennys, Fitzsimons       

 3.00pm     Mega Trad, The Temple Bar 

 3.00pm     Niall Hanna, The Oak Bar   

 3.00pm     Paddy Casey, The Oliver St. John Gogarty, Library Bar    

 3.00pm     Paul Watchorn – Ceol Agus Craic, The Palace

 3.00pm     Ukelele Tuesday, The Old Storehouse         

  4.00pm     Mary Bergin, Pepper Canister Church  

  4.00pm     Louise Mulcahy, Rathfarnham Castle 

5.00pm      The Fureys, The Norseman   

6.00pm      Irish Food Trails – Experience Dublin [daily throughout festival]                 

6.00pm    The Whiskey Trail [daily throughout festival] 

  8.00pm     Afro Celt Sound System / Skipinnish / Peatfog Faeries, Olympia Theatre

  8.00pm     Maria Doyle Kennedy, Pepper Canister Church

  8.30pm     Della Mae, Lost Lane

                                                 

Thanks to our friends and sponsors
Thanks to our friends and sponsors